Зображення ділянки літописного міста Заруб, згенероване завдяки технології LIDAR кількома тисячами лазерних променів. Виконане під час реалізації проекту "Трахтемирів-DIGITAL".

 

Проєкт Трахтемирів – DIGITAL: сучасний погляд на історію

 

Тривалий час Державний історико-культурний заповідник «Трахтемирів» не міг повноцінно виконувати свої задачі через відсутність фінансування. Змінити ситуацію допомогла підтримка Українського культурного фонду (УКФ). У 2020 році заповідник розробив інноваційний проєкт «Трахтемирів-DIGITAL», успішно пройшов конкурс УКФ і отримав кошти в сумі 1,5 млн. грн на його реалізацію.

Ключовою метою проєкту «Трахтемирів-DIGITAL» стало наступне: використовуючи сучасні геоінформаційні системи (ГІС) та методи дистанційного зондування землі (ДЗЗ) розробити 3D-модель ландшафту Трахтемирівського півострова із фіксацією відомих, а також виявлених пам'яток археології, зафіксувати сучасний стан та створити рельєфні 3D-моделі ділянок розташування археологічних об’єктів ДІКЗ «Трахтемирів». 
Для такої роботи було використано дві технології. Основною стала відома, але вдосконалена завдяки програмному забезпеченню, технологія фотограмметрії. Додатково використовувалася інноваційна технологія LIDAR (Light Identification Detection and Ranging - отримання інформації про віддалені об'єкти завдяки активним лазерним оптичним системам). Зйомка території проводилася за допомогою квадрокоптера.

 

Розробка 3D-моделі ландшафту Трахтемирівського півострова із нанесенням пам'яток та опис їхнього стану відповідає ключовим функціям ДІКЗ «Трахтемирів»: проводити роботу з виявлення, вивчення, фіксації закріплених за ним нерухомих об'єктів культурної спадщини та пов'язаних з ними територій. Використання технологій фотограмметрії у пам’яткоохоронній сфері в Україні знаходиться на початковому етапі, а от LIDAR для цього був використаний вперше саме у проєкті «Трахтемирів-DIGITAL». У світовій практиці відомі сенсаційні результати використання такої технології: завдяки вперше використаному LIDAR-обладнанню у 2016 році вченими було віднайдено десятки до того невідомих поселень інків у басейні Амазонки.

Результати проєкту «Трахтемирів-DIGITAL» представлені нижче у цьому розділі. Це загальна 3D-модель Трахтемирівського півострова та опис окремих зафіксованих об’єктів, які вже досліджувалися археологами. Загалом проєкт дозволив глибше і детальніше вивчити стан, розташування, обсяг пам’яток різних епох, відтак краще зрозуміти перебіг історичних та культурних процесів на території заповідника в загальноукраїнському та загальноєвропейському контексті. Отримані матеріали сприятимуть подальшій роботі із дослідження та документування пам’яток та визначення охоронних меж, а також розробці генплану заповідника. Проєкт також сприятиме впровадженню нових методів картографування та опису пам’яток археології. Згодом на основі 3D-моделі буде розроблено ряд віртуальних екскурсій заповідником.

 

Команда проєкту Трахтемирів-DIGITAL

Увага!
Викладені тут результати проєкту – моделі, фото та наукова інформація – узагальнені і не містять геоданих та маркування об’єктів на місцевості. Оскільки точні координати мають наукове значення, а також застосовуються для виготовлення землевпорядної документації – вони не можуть бути публічно оприлюднені. 
Також важливою причиною є той факт, що на Трахтемирівському півострові процвітає нелегальна діяльність чорних копачів, що добувають цінні історичні артефакти з метою подальшого продажу чи особистого колекціонування. Відповідальність за незаконні розкопки передбачена у Кримінальному кодексі України статтею 298 – «Незаконне проведення пошукових робіт на об'єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини».
Відтак, повні наукові результати проекту можуть бути доступні тільки для спеціалістів. 

 

 

 

 


Екскурсії

Для знайомства з глибинами історії півострова та красою його природи працівниками заповідника розроблено кілька лінійних маршрутів з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей відвідувачів: від села Трахтемирів і до окремих ділянок півострова, а також в районі села Бучак та околиць. Екскурсії проводяться з кінця квітня до початку жовтня, в інший період можливі за сприятливих погодних умов. Варто зважати, що Трахтемирівський півострів є важкодоступним краєм, що вкритий лісом та чагарником, порізаний глибокими ярами з непрохідними у негоду грунтовими дорогами.

Трахтемирів

Точка відліку даного маршруту - пам’ятний знак гетьману українського козацтва Петру Сагайдачному на честь походу Війська Запорожського на Московщину...

Докладніше
Трахтемирів – козацький край

По маршруту від села вглиб півострова можлива зустріч із Скіфом – відомим місцевим жителем, художником Олегом Георгійовичем Петриком.

Докладніше
Бучак

Це старовинне село, під цією назвою воно фіксується з 1645 року. На жаль, наприкінці 1980-х років село було знесено для масштабного гідроенергетичного будівництво...

Докладніше

Новини

22.11.2021
ЗАПОВІДНИК "ТРАХТЕМИРІВ" ВІДКРИВ ПЕРШИЙ НА ТРАХТЕМИРІВСЬКОМУ ПІВОСТРОВІ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ

У селі Бучак, що на Канівщині, 14 листопада, на храмове свято села - день св. Кузьми та Дем'яна - відбулася знаменна подія: відкрито краєзнавчий музей.


Докладніше
28.05.2021
Затверджено Стратегію розвитку Державного історико-культурного заповідника "Трахтемирів"

Кілька місяців команда заповідника за підтримки експертів із стратегування вивчала проблематику розвитку заповідника. І, нарешті, стратегію розвитку розроблено, презентовано та затверджено.


Докладніше