ТДІКЗ «Трахтемирів» знаходиться на Черкащині у Канівському районі, на правому березі Дніпра і межує із землями Київщини. Сюди веде траса Київ – Канів. Археологічні, культурні та природні об'єкти заповідника розташовані по всій довжині Трахтемирівського півострова. Протяжність півострова з північного заходу на південний схід складає 20 кілометрів. В межах півострова розташовано села Трахтемирів (лише кілька жителів), Григорівка (близько 200 жителів), Бучак (16 жителів). Біля кожного з цих сіл є цікаві об'єкти та місцевості. Дорожня мережа дозволяє доїхати до кожного з цих сіл, проте якість доріг низька, тому для автомандрівок по Трахтемирівщині бажаний автомобіль підвищеної прохідності. Найкращим варіантом буде подорож велосипедом. Пішим мандрівникам спершу треба скористатися автобусом Київ – Канів або Київ – Букрин. На жаль, на цей час на півострові відсутні умови для активного туризму – немає ні кемпінгів, ні садиб зеленого туризму, ні облаштованих майданчиків для встановлення наметів.
Для знайомства з глибинами історії півострова та красою його природи працівниками заповідника розроблено кілька лінійних маршрутів з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей відвідувачів: від села Трахтемирів і до окремих ділянок півострова, а також в районі села Бучак та околиць. Екскурсії проводяться з кінця квітня до початку жовтня, в інший період можливі за сприятливих погодних умов. Варто зважати, що Трахтемирівський півострів є важкодоступним краєм, що вкритий лісом та чагарником, порізаний глибокими ярами з непрохідними у негоду грунтовими дорогами.
Точка відліку даного маршруту - пам’ятний знак гетьману українського козацтва Петру Сагайдачному на честь походу Війська Запорожського на Московщину...
По маршруту від села вглиб півострова можлива зустріч із Скіфом – відомим місцевим жителем, художником Олегом Георгійовичем Петриком.
Це старовинне село, під цією назвою воно фіксується з 1645 року. На жаль, наприкінці 1980-х років село було знесено для масштабного гідроенергетичного будівництво...
У селі Бучак, що на Канівщині, 14 листопада, на храмове свято села - день св. Кузьми та Дем'яна - відбулася знаменна подія: відкрито краєзнавчий музей.
Кілька місяців команда заповідника за підтримки експертів із стратегування вивчала проблематику розвитку заповідника. І, нарешті, стратегію розвитку розроблено, презентовано та затверджено.